Успешното дипломиране по специалност културен туризъм е свързано с полагане на държавен изпит или разработване на дипломна работа. Може да ви помогнем с разработване на теми от конспект за държавен изпит по културен туризъм. Пишем теми свързани с културният туризъм за различни университети и образователно-квалификационни степени – бакалавър, магистър, доктор, квалификационни курсове за обучение по професията. Разработваните теми по културен туризъм са съобразени с индивидуалните ви желания за използвана литература, обем, срок за изготвяне. За повече информация и допълнителни питания, моля пишете или се обадете.

При разработване на теми за държавен изпит по културен туризъм обикновено се обхващат множество области от различни дисциплини като туризъм, културология, история, изкуствознание, антропология и управление на културното наследство и други. Примерни теми по културен туризъм могат да включват направления като:

ТЕОРЕТИЧНИ ОСНОВИ НА КУЛТУРНИЯ ТУРИЗЪМ

СЪЩНОСТ, РОЛЯ И ЗНАЧЕНИЕ НА КУЛТУРНИЯ ТУРИЗЪМ. Дефиниция и основни понятия. Методически основи за анализ и оценка. Икономическа и неикономически аспекти на ролята и значението на културния туризъм. Ресурси на културния туризъм. Тенденции – Глобални цели за устойчиво развитие на ООН 2030, Индустрия 4.0, Кръгова и споделена икономика, Общество 5.0.

УПРАВЛЕНИЕ НА КУЛТУРНИЯ ТУРИЗЪМ

НОРМАТИВНА ОСНОВА НА КУЛТУРНИЯ ТУРИЗЪМ. Политики и регламенти към културното наследство (европейски, национални, регионални) в контекста на туризма и туристическите индустрии. Система на културния туризъм – международно, национално, регионално, локално ниво.

ТУРИСТИЧЕСКИ ПРОДУКТ И ДЕСТИНАЦИЯ  В КУЛТУРНИЯ ТУРИЗЪМ. Същност, видове, съдържание и структура. Специфика на агентската дейност в културния туризъм. Анимация в културният туризъм. Същност, концепция, компоненти на туристическата дестинация в културния туризъм. Популярни международни дестинации за културно-исторически туризъм – Европа, Азия, Африка, Южна Америка, Северна Америка, Австралия. Дестинации за културно-исторически туризъм в България.

ПРЕДПРИЯТИЯ В КУЛТУРНИЯ ТУРИЗЪМ. Същност, видове, управленски дейности. Качество и сертификация. УЧР – подбор, възнаграждения, развитие и обучение, мотивация, освобождаване от длъжност.

ПРОЕКТИ – ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ. Проектно-ориентираното общество. Разработване на проекти в културния туризъм.

КУЛТУРНА АНТРОПОЛОГИЯ И КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

ЕТНОЛОЖКОТО ЗНАНИЕ КАТО РЕСУРС. Връзка на етнологията с културния туризъм.

КУЛТУРНО РАЗНООБРАЗИЕ И ТУРИЗЪМ. Интеркултурна компетентност в културния туризъм.

НЕМАТЕРИАЛНО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО – международни и национални политики. Локални и национални действия за опазване на нематериалното културно наследство.

МУЗЕИ И НАСЛЕДСТВО. Наследства, национална култура, локални култури. Употреби на нематериалното наследство. Локална памет и наследство.

КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО И ДИГИТАЛИЗАЦИЯ. Цели, средства и целеви групи. Типове и форми на дигитализиране. Мотиви за дигитализация, изисквания и ограничения. Европейският съюз и дигитализацията на културното наследство.

ВИЗУАЛИЗАЦИЯ НА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО В ТУРИЗМА (общности и наследства, културен пейзаж, културна география, технология, артефакти.

ПУБЛИЧНА ИСТОРИЯ И НАЦИОНАЛНА МИТОЛОГИЯ. Празник и възпоменание. Възстановки и/или представления. История и (колективна) памет. Политики за паметта.

РЕЛИГИОЗНИЯТ ФАКТОР ПРИ СЪЗДАВАНЕТО НА ТУРИСТИЧЕСКИЯ ПРОДУКТ. Туристът в религиозното време и пространство.

ХРАНИ И ИДЕНТИЧНОСТ. Формиране на вкусът и хранителните навици. Формиране на национална кухня. Автентични храни.

ВЪЗГЛЕДИ ЗА СЪЩНОСТТА НА ФОЛКЛОРА. Фолклорът като тип култура. Обредната система в българската фолклорна култура.

МИТ И МИТИЧНО. Основни концепции за мита. Видове митове. Трансформации на мита (в приказка, легенда, предание).

КУЛТУРА И ИСТОРИЯ

КУЛТУРА И ЦИВИЛИЗАЦИЯ. Култура и ценности. Ценностната структура на културата.

КУЛТУРАТА ПО БЪЛГАРСКИТЕ ЗЕМИ ПРЕДИ БЪЛГАРИЯ. Тракийската, гръцката и римската култура по българските земи. Културен континюитет и дисконтинюитет.

СРЕДНОВЕКОВНАТА БЪЛГАРСКА КУЛТУРА. Покръстването – смяна на модела. Златният век на Българската култура – Плиска, Преслав, Преспа, Охрид. Византийски паметници по българските земи. Културата на Второто българско царство – Комнинов и Палеологов стил.

БЪЛГАРСКАТА КУЛТУРА СЛЕД БЪЛГАРИЯ. Ислям и християнство. Книжнина, архитектура, живопис.

 

Scroll to Top
Call Now Button